Tüm Zamanların En Ünlü 21 Sandalye Tasarımı

Tüm Zamanların En Ünlü 21 Sandalye Tasarımı

Tüm Zamanların En Ünlü 21 Sandalye Tasarımı ikonik bir sandalye tasarımı, form ve işlevin birleşiminden Sandalye Modelleri Fiyatları daha fazlasını temsil eder; mühendislik, pratiklik ve hayal gücünü bünyesinde barındırır. Dinlenmek için bir yer sağlamanın yanı sıra, bir sandalye yenilikçi tasarımda en iyiyi gösterebilir, en bireysel zevkleri gösterebilir ve daha geniş sanatsal ve kültürel hareketlerin ölçüsü olabilir.

20 inci yüzyılda altın çağı oldu “Modern sandalye.” Bu dönemde teknolojik yenilik ve kitlelerin artan esnekliği, en iyi tasarımcıları basit bir mobilya parçasını yeniden icat etme görevini üstlenmeye itti. Bu görev, mobilya pazarına dökülen harika sandalye tasarımları ile hala devam ediyor .

İşte ilham verici biçim ve işlev sergileyen, tüm zamanların en ünlü 21 sandalyesi.

Tüm Zamanların En Ünlü 21 Sandalye Tasarımı
Tüm Zamanların En Ünlü 21 Sandalye Tasarımı

Barselona Sandalye

Tasarımcı: Ludwig Mies van der Rohe ve Lilly Reich

İç mekan tasarımında en sık kullanılan sandalyelerden biri olan Barcelona Sandalye, ünlü Bauhaus mimarı Ludwig Mies van der Rohe ile uzun süredir ortağı olan mimar ve tasarımcı Lilly Reich arasındaki işbirliğinden ortaya çıktı.

Geçen yüzyılın en tanınmış nesnelerinden biri ve modern hareketin bir simgesi. Barcelona Sandalye, Mies’in ünlü özdeyişini örnekleyen basit bir zarafet sergiliyor – “az, çoktur”.

Sandalye, iki krom kaplı yassı çelik çubukla her iki tarafta desteklenir. Yandan bakıldığında, sandalyenin arka ve ön ayaklarını oluşturan çubuğun tek bir eğrisi, koltuğu ve arka ayakları oluşturan çubuğun S-eğrisini geçerek ikisinin kesişimini oluşturur. Dirsekli koltuk ve orijinal sandalyelerin arkası, şerit ve düğme detaylarıyla beyaz çocuk derisiyle kaplandı.

Eames Şezlong

Tasarımcı: Charles ve Ray Eames

Ray ve Charles Eames, zamanlarının en etkili mobilya tasarımcıları arasındaydı. 1956’da, zamanının çok ötesinde bir Şezlong + Osmanlı tasarladılar.

Mobilya kombinasyonu siyah deri ve laminat kontrplaktan yapılmıştır. Bu benzersiz sandalye, iki yönlü bir tasarıma sahiptir ve deri yastıklamayla kaplanmış üç kavisli kontrplak kabuktan oluşur. Koltuğun tüm parçaları – koltuk başlığı, sırtlık ve oturma yeri orantılı olarak aynıdır ve osmanlı da öyle. Bu öncü bir tasarımdı ve sandalye bu güne kadar popüler.

Yumurta Sandalye

Tasarımcı: Arne Jacobsen

Jacobsen’in Yumurta Sandalyesi ilk olarak Kopenhag’daki Royal Hotel’in resepsiyon alanlarında ortaya çıktı. Bu sandalye, Jacobsen’in Yumurta ile kurduğu yeni bir tekniğin doruk noktasıydı. Jacobsen, bir heykeltıraş gibi, şekli mükemmelleştirebilmek için önce Yumurta’yı garajında ​​kilden yonttu. Ardından, döşemenin altında güçlü bir köpük iç kabuktan Yumurta Sandalyesini kalıpladı. Ayrıca heykelsi koltuğu tamamlamak için bir ayaklık da içerir.

Sonuç, Yumurta Sandalyenin, aksi takdirde kamusal alanlarda mahremiyet sağladığı, yalnızca benzersiz bir şekildir. Özgünlüğün ve zamansız tasarımın kanıtı; Yumurta Koltuğuna klasik bir çekicilik kazandıran kumaş kaplama ve heykelsi kıvrımlardır.

Louis Hayalet Sandalye

Tasarımcı: Philippe Starck

Çok uygun bir şekilde adlandırılan Louis Ghost Chair, göz kamaştırmak, heyecanlandırmak ve büyülemek için yeniden ziyaret edilen barok özüdür. Louis XV tarzında şeffaf ve renkli polikarbonattan konforlu bir koltuktur. Bu eşsiz sandalye, büyük bir çekiciliğe ve kayda değer bir görsel çekiciliğe sahiptir ve her tarz ev veya kamusal alana zarafet ve ironi dokunuşu getirir.

Tek kalıba enjekte edilen polikarbonatın dünyadaki en cüretkar örneğidir. Uçucu ve kristal berraklığında görünümüne rağmen, Louis Ghost dengeli ve dayanıklıdır, darbelere ve hava koşullarına dayanıklıdır ve ayrıca altı sandalye yüksekliğinde istiflenebilir.

Bu zarif sandalye 21 dönümünde tarafından, 18. yüzyılın başlarında Avrupa gelişmişliği zirvesindeydi st  yüzyılda, bu kolayca rokoko kalem adi hiçbir şey kısa çoğaltılamaz.

Rahim Koltuğu

Tasarımcı: Eero Saarinen

Savaş sonrası Amerikan modernizminin simgelerinden biri olarak kabul edilen Rahim Koltuğu 1946’da tasarlandı ve 1948’den beri Knoll tarafından üretildi. Bu koltuk, tasarım tarihinde fiberden yapılmış entegre bir oturma kabuğuna sahip ilk seri üretim mobilya parçası. takviyeli plastik.

Daha fazla konfor için iki iç minder içeren geniş köpük döşemeli kabuk, bükülmüş çelik boru çerçeve ile desteklenir. Saarinen, Rahim Koltuğunu bir tekne üreticisiyle yakın işbirliği içinde geliştirdi.

Amacı, çeşitli oturma pozisyonlarına izin verecek ve özel bir rahatlama ve rahatlık hissi yaratacak bir sandalye tasarlamaktı. Merkezi tasarım konsepti, adında canlı bir ifade bulur.

Papa Ayı Sandalye

Tasarımcı: Hans J. Wegner

Oyuncak Ayı Koltuğu olarak da bilinen muhteşem Papa Ayı Koltuğu, bir zamanlar bir eleştirmen tarafından “sizi arkadan kucaklayan büyük ayı pençeleri” olarak tanımlanan ahşap detaylı iki uzanmış kola sahiptir, dolayısıyla adı.

Nitelikli Danimarkalı ustalar tarafından yürütülen yoğun ve titiz yapısı nedeniyle Wegner’in en seçkin tasarımlarından biri olmaya devam ediyor.

Masif ahşap çerçeve, geleneksel döşeme için bir temel sağlamak üzere elle birleştirilmiştir. Koltuk minderi haricinde döşemede köpük kullanılmamıştır. Sırt ve kolçaklar pamuk, palmiye ve keten lifi ve at kılı ile doldurulmuştur. Yayların eklenmesi, bakıcıyı sıcak bir kucaklamayla kucaklayan dayanıklı ve son derece konforlu bir kolay sandalye oluşturur.

Büyükşehir Sandalye

Tasarımcı: Jeffrey Bernett

Metropolitan Sandalye koleksiyonu 2003 yılında oluşturuldu. Koltukta aranan konforu sunan yüksek sırtlı, davetkar bir tasarıma sahip. Yüksek sırt harika bir dokunuş ve boyun desteği mıknatıslarla yerinde tutularak sandalyeyi her boydaki insan için ayarlanabilir hale getiriyor. Döner koltuk hem sofistike hem de rahattır ve çok sade bir tasarıma sahiptir.

İlki hem kromlu hem de cilalı çelik levhadan, ikincisi dört yıldızlı fırçalanmış alüminyum tabanlı olmak üzere iki farklı yapı vardır. Dövülebilir ve farklı tarzdaki masaların yanına yerleştirmesi kolay, taban ve kapak kombinasyonları ile oynamanıza izin verir: deride daha ciddi veya kumaşta renkli.

Eşleşen osmanlı, ekstra konfor ve destek istediğinizde mükemmel bir dokunuş. Ayrıca, osmanlının çift işlevi vardır, hem rahat bir koltuk veya bacaklar için destek hem de ev için çekici bir ek olarak hizmet eder.

LC2 Poltrona Koltuk

Tasarımcı: Le Corbusier, Pierre Jeanneret ve Charlotte Perriand

Eşsiz LC2 koltuk, mobilya tasarımı tarihinde bir rol oynamıştır. Sohbeti artırmak için yaratılan bu koltuk, yaratıcıları tarafından “ev ekipmanı” olarak adlandırılan modern mobilya anlayışının bir arketipi olarak 1929’da Paris’teki Salon d’Automne’da sergilendi.

Metal çerçevenin döşemeden ayrılması Rasyonalist yaklaşımı taşır, bu aynı ayrım endüstriyel üretimin mantığına cevap verirken aynı zamanda taşıyıcı yapı ile duvarlar arasındaki mimari ilişkiyi de çağrıştırır.

Biçim ve işlev arasındaki denge, insan duruşunun, insan vücudunun derinlemesine incelenmesinden ve erkek vücudunun tipik ölçümlerine ve evrensel orantılarla bilgilendirilmiş matematiksel bir dile dayalı bir sistem olan modülerin kullanımından kaynaklanmaktadır. uyum.

Kuğu Sandalye

Tasarımcı: Arne Jacobsen

Swan, 1958 yılında Kopenhag’daki Radisson SAS Royal Hotel için Arne Jacobsen tarafından Danimarka modern tarzında tasarlanmış bir şezlongdur. Sandalye o zamandan beri Fritz Hansen’de üretimde. O zamanlar Swan, düz çizgileri olmayan, yalnızca eğrileri olan, teknolojik olarak yenilikçi bir sandalyeydi.

Kuğu, bir soğuk köpük tabakası ve kabuğu kaplayan bir döşeme ile bir alüminyum yıldız tabanına dayanan kalıplanmış bir sentetik malzeme kabuğu üzerine inşa edilmiştir. Swan, çok çeşitli deri ve kumaş döşemelerde mevcuttur. Yıldız şeklindeki alüminyum taban, saten cilalı çelik bir kaideye monte edilmiştir.

Panton Sandalye

Tasarımcı: Verner Panton

Panton Sandalye, mobilya pazarında bir klasik. 1960 yılında tasarlanan sandalye, 1967 yılında Vitra ile işbirliği içinde seri üretim için geliştirildi. Kurulduğu günden bu yana çeşitli üretim aşamalarından geçti.

Tamamen plastikten tek parça olarak üretilen ilk sandalyeydi. Bu sandalyenin konforu, antropomorfik bir şekil ve hafif esnek bir malzeme ile bir konsol yapısının kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Panton Sandalye birçok uluslararası tasarım ödülü almıştır ve birçok önde gelen müzenin koleksiyonlarında yer almaktadır. Etkileyici formu nedeniyle 20. yüzyılın simgesi haline geldi.

Wegner Salıncak Koltuğu

Tasarımcı: Hans Wegner

Wishbone Sandalye, Wegner’in 1949’da piyasaya sürülen Carl Hansen & Son için sandalyelerinden ilkiydi. Bu sandalye bugüne kadar bir klasik olmaya devam ediyor. Wishbone Sandalye, kendine özgü, zarif bir form için konfor ve istikrarın yanı sıra tatmin edici estetik arzular sunar.

Wegner bu sandalyeyi tasarlarken sırt ve kol dayanağını tek parça halinde birleştirmeyi tercih etmiş. Buharla bükülmüş üst kısma denge kazandırmak ve rahat destek sağlamak için Wegner, Wishbone saçının adını aldığı karakteristik Y-şekilli sırtını geliştirdi.

Koni Sandalye

Tasarımcı: Verner Panton

Koni Sandalye 1958 yılında Vitra için Verner Pantone tarafından tasarlandı. Orijinal olarak bir Danimarka restoranı için tasarlanan Koni Sandalye, şeklini klasik geometrik figür olan koniden alıyor.

Dolgulu kabuk, sırt ve kolçakları oluşturur ve yumuşak koltuk minderi ile birlikte, zarif paslanmaz çelik döner taban üzerine monte edilmiş son derece konforlu bir koltuk oluşturur.

Ro Sandalye

Tasarımcı: Jaime Hayon

Ro Sandalye, adını Danca “huzur” anlamına gelen kelimeden almıştır. İki kumaş seçme seçeneği ile benzersiz Tasarımcı Seçimi renklerinden oluşan bir seçkide tamamen döşemeli olarak gelir: biri kabuk için diğeri yastıklar için. Dört ayaklı taban, cilalı cilalı fırçalanmış alüminyum veya masif meşeden yapılmıştır. Ro ayrıca çok çeşitli standart kumaş ve derilerde mevcuttur.

İspanyol tasarımcı Jaime Hayón, Fritz Hansen ile tasarımcı kadrosunun bir parçası olduğundan beri, korunaklı Ro Sandalyeden eğlenceli yemek masasına kadar tüm tasarımlarında mizah ve kişilik sergiledi.

Ayrıca Okuyun:  Piyasayı Radikalleştiren En Etkili Mobilya Tasarımcıları

Cherner Sandalye

Tasarımcı: Norman Cherner

Norman Cherner, dünya çapında tasarım koleksiyonlarında bulunan bir orta çağ ikonu olan 1959 kalıplı kontrplak koltuğu tasarladı. Cherner Sandalye Şirketi, 1950’lerde Norman Cherner tarafından ünlü hale getirilen ikonik tasarımlar üretmektedir.

Cherner Sandalye hala popüler; Orijinal çizimlerden ve kalıplardan ayrıntılı olarak üretilen koltuk, hem kalıplanmış kontrplak hem de masif bükülmüş ahşap konstrüksiyonun en iyisini birleştirir.

Vasily Sandalye

Tasarımcı: Marcel Breuer

Bir bisiklet çerçevesinden ilham alan ve De Stijl Hareketi’nin konstrüktivist teorilerinden etkilenen Marcel Breuer, klasik kulüp koltuğunu temel çizgilerine ve düzlemlerine indirdi ve böylece mobilya tasarımının gidişatını değiştirdi. Wassily Sandalye 1920’lerde diğer sandalyelere kıyasla çok daha basit ve yapısal olarak açığa çıktı. Soyut bir sanat eseriydi.

Daha sonra “Wassily” olarak bilinen sandalye, ilk olarak 1920’lerin sonlarında, en çok bükülmüş ahşap sandalye tasarımlarıyla tanınan Alman-Avusturyalı mobilya üreticisi Thonet tarafından Model B3 adı altında üretildi. İlk olarak hem katlanır hem de katlanır olmayan versiyonlarda mevcuttu. Bu erken yinelemede, kayışlar kumaştan yapılmıştı, yaylar kullanılarak ters tarafta gergindi.

Kelebek Sandalye

Tasarımcı: Antonio Bonet, Juan Kurchan ve Jorge Ferrari Hardoy

Hardoy Sandalye, Safari Sandalye veya Kanat Sandalye olarak da bilinen Kelebek Sandalye, Buenos Aires’te tasarlandı. Knoll Associates, 1940’ların sonlarında ABD üretim haklarını satın aldı ve bugüne kadar üretilmeye devam eden yetkisiz kopyalara karşı yasal işlem başlatmada başarısız oldu.

Knoll’un teknolojik yetkinliği ve ince işçiliği sayesinde, günümüzün Butterfly’ı, kullanılan malzemelerin kalitesiyle de mümkün kılınan kıvrımlı, dinamik çizgilere sahiptir.

Yapı, krom kaplamalı veya kaplamalı çelikten, beyaz veya siyahtan, oturma yeri ise ısıyla şekillendirilmiş keçeden yapılmıştır. Kumaşın dikiş eklenmeden lazerle şekillendirilmesi, koltuk ve çelik çerçevenin doğrudan kenetlenmesine izin vererek konfor ve zarafet sağlar.

Poang Sandalye

Tasarımcı: Noboru Nakamura

Poäng Sandalye, 1978’den beri İsveçli mobilya perakendecisi IKEA tarafından satılan ahşap bir koltuktur. Japon tasarımcı Noboru Nakamura, 1976’da ürün müdürü Lars Engman ile birlikte sandalyeyi yarattı.

Katman yapıştırılmış bükülmüş huş ağacı çerçeve, saça rahat bir esneklik sağlar. Yüksek sırt, boynunuz için iyi bir destek sunar. İnce döşemeye sahiptir, kalıplanmış kontrplak çerçevesi, bir kişi oturduğunda sallanan bir sandalye izlenimi veren hafifçe sallanır; Nakamura, bunun rahatlatıcı bir his uyandırmasını amaçladı.

Sandalyeyi tüketici zevklerine uygun tutmak için döşeme renginde ve deseninde ince ayarlar yapıldı, ancak en büyük değişiklik 90’ların başında gerçekleşti. Sandalyenin koltuğu orijinal olarak çelik borudan yapılmıştı, ancak 1992’de şirket tamamen ahşap bir çerçeveye geçti ve aynı zamanda boyutu da daralttı.

Cesca Sandalye

Tasarımcı: Marcel Breuer

Marcel Breuer, 1928’de ilk bükülmüş çelik boru sandalye tasarımı olduğuna inanılan Cesca Sandalye’yi yarattı. Adını kızı Francesca’ya ithafen alan sade tasarım, boru şeklindeki çeliğin endüstriyel çağ estetiğini sopa ve ahşapla eşleştiriyor.

Malzeme hafif, sağlam ve tasavvur ettiği modernist mobilyaları yaratacak kadar dövülebilirdi. Cesca Sandalyeler, tasarımcının özgün ve titiz özelliklerine göre Knoll tarafından üretilmektedir.

Cesca Sandalye, tasarımında nadir, neredeyse yumuşak bir sadeliğe, ince eğrilerle dengelenmiş doğrusallığa sahiptir; ahşap bir çerçeve ile noktalanmış hasır çubuk; ve ince havada yüzer gibi görünen konsol şeklinde bir form.

Adirondack Sandalye

Tasarımcı: Thomas Lee

İlk Adirondack sandalyesi Thomas Lee tarafından 1903 civarında yaratıldı . Adirondack sandalye, geniş kolçaklı, uzun çıtalı sırtlı ve önde arkadan daha yüksek olan bir dış mekan şezlongudur. Adını Adirondack Dağları’ndan almıştır.

Orijinal tasarım, az sayıda düz ahşap tahtaya sahipti ve koltuk desteği arka ayaklarla birleştirildi. Adirondack sandalyeler artık genellikle enjeksiyon kalıplama ile yapılır ve herhangi bir şekle girebilir.

Sonraki 105 yılda, sandalye defalarca uyarlandı. Orijinal Westport sandalyesinin tek tahtası yerine 3 ila 7 ahşap çıtadan yapılan sırt genellikle tırmıklanır. Sandalyeler tipik olarak şimdi çam ve diğer ucuz ağaçlardan yapılmıştır. Bu uyarlamalara rağmen, Adirondack Sandalyeler dikkat çekici bir şekilde tanınabilir ve şaşmaz bir şekilde popülerdir.

Bayan Sandalye

Tasarımcı: Marco Zanuso

1950’lerin İtalyan tasarımının simgesi olarak kabul edilen koltuk-kanepe Lady, son derece modern yapısıyla dikkat çekiyor. Stil, malzeme ve teknoloji açısından en yüksek yeniliğin sembolü.

Bayan sandalyesi, CFC içermeyen poliüretan köpük ve polyester dolgu ile doldurulmuş kavak kontrplak kolçaklara sahip çelik bir çerçeveye sahiptir. Koltuğun koltuğu, genişletilmiş poliüretan ve köpük kauçuğu içeren ilk koltuk olmanın yanı sıra, en üst düzeyde rahatlık sağlamak için güçlendirilmiş elastik kayışlar kullanan yeni bir yay sistemi sergiledi. Bu arada, ince hatlı metal ayaklar, tasarımın dokunuş hafifliğini sergiliyor.

Yapı koltukta, sırtta ve kollarda yer alır ve sonuç, İtalyan mobilya tasarımı mükemmelliğinin gerçek bir şaheseridir; Öyle ki Lady 1951’de IX Milan Trienali’nde Altın Madalya ile ödüllendirildi.

yönetmen koltuğu

Tasarımcı: Altın Madalya Kamp Mobilyaları Şirketi

Tasarım kökleri X şeklindeki Roma curule koltuğuna kadar uzanan Yönetmen Koltuğu, film setlerinde her yerde bulunabilmesi için mevcut damgasını aldı. Katlanır yapısı, konumlar arasında zahmetsizce taşınmasına izin verir.

Makas hareketi ile yan yana katlanan hafif bir sandalyedir. Koltuk ve sırt, kullanıcının tüm ağırlığını taşıyan ve katlanabilen kanvas veya benzeri güçlü bir kumaştan yapılmıştır. Çerçeve ahşap, bazen metal veya plastikten yapılmıştır.

Koltuk ve makas elemanları, koltuğun rahat bir şekilde gergin olması için bakıcının ağırlığını desteklemek ve dağıtmak için birlikte çalışır. Sırt genellikle alçaktır ve sandalyenin genellikle kolçakları vardır.

Bu ikonik sandalyeler zamana direndi, yaşlandı ve yaşam tarzımızı etkilemeye ve istila etmeye devam ediyor. Bunlar aynı zamanda yıllardır kullandığımız ve takdir etmeyi öğrendiğimiz sandalye tasarımlarına da ilham kaynağı oldu.