Şimdiye Kadar Tasarlanan En İyi 10 İkonik Sandalye

Şimdiye Kadar Tasarlanan En İyi 10 İkonik Sandalye

Şimdiye Kadar Tasarlanan En İyi 10 İkonik Sandalye eski reklamlarından biri, Sandalye Modelleri Fiyatları “Günümüzde iyi bir sandalye bulmak zor” dedi . Ama iyi bir sandalye yapan nedir? Bize göre iyi bir sandalye, rahat olan ancak tasarımdan ödün vermeyen bir sandalyedir. Arne Jacobsen’in ellerinden Marcel Breuer’e kadar en sevdiğimiz ikonik sandalyelerimizi paylaşmak istiyoruz. Bu ikonik sandalyeler çağlar boyunca varlığını sürdürdü ve bugün hala birçok kişi tarafından seviliyor! Kusursuz tasarımları ile dikkat çeken bu sandalyeler, başlangıç ​​noktanız.

1. Eames Şezlong

Büyük, cesur, ikonik bir sandalyeyle başlayalım, tahmin etmişsinizdir: Eames Lounge koltuğunun Charles ve Ray Eames imzalı Eames şezlong. Bu şezlongun bir muadili yok, saha dışındaki tüm rakipleri vuruyor (Corbusier’in Şezlong hariç? ama bu kendi kategorisinde!)

Şimdiye Kadar Tasarlanan En İyi 10 İkonik Sandalye
Şimdiye Kadar Tasarlanan En İyi 10 İkonik Sandalye

Anında tanınan Eames şezlong, 1956 yılında karı koca ekibi Charles ve Ray Eames tarafından tasarlandı. Bir tasarımcı klasiği yapmayı amaçlamadılar, amaçları sadece mevcut şezlongları iyileştirmekti. Her şeyden önce rahat ve ‘eldiven gibi oturan’ bir şezlong yapmak için (bir beyzbol eldiveniyle aynı sıcak görünüme sahip olmasını istediler). Dürüst olalım, sadece bir kitap alıp bulut gibi koltuğa oturup etrafınızdaki her şeyi unutmak istemez misiniz? Yaptığımızı biliyoruz!

Yukarıda resmedilen Eames şezlong, Kopenhag’daki bir eve güzel bir şekilde yerleştirilmiştir. Fotoğraf Line Thit Klein ve stil Helen Wiggers’a ait.

2. Eames Sandalye

Ama tabii! Bazıları bu sandalyeyi her yerde görmekten bıktıklarını söyleyebilirler, ancak Eames sandalyesi her yerde haklı olarak görülüyor. Sandalyeler sadece rahat ve çok yönlü olmakla kalmaz, aynı zamanda son derece özelleştirilebilirler. Pek çok renk ve şekilde, tabanda/ayaklarda çok çeşitli olan, size uygun bir Eames sandalyeye sahip olabilirsiniz  . Ve sadece sen! Kolçaklı bir Eyfel tabanı veya Eames seçin, ofisinizde veya yemek masasında kullanın, hepsi size kalmış.

Charles ve Ray Eames’in Eames kabuk sandalyelerinin tekniğini ve tasarımını mükemmelleştirmeleri yıllar aldı ve sıkı çalışmaları kesinlikle karşılığını verdi.

3. Arne Jacobsen Tarafından Yumurta Sandalye

Eames çifti, bir yarışma için ilk Eames sandalyelerini yaptı (çok yönlü sandalyelerde). Ancak Arne Jacobsen, aklında tek bir şey olan bir sandalye yaratmak istedi: kamusal alanda biraz mahremiyet. Bugünlerde hepimizin takdir edeceği bir şey!

Egg sandalye, Jacobsen’in 1958’de tasarladığı Kopenhag’dan çıkmış bir sandalyedir. Bir otelde (Radisson SAS) kullanılmak üzere amaca yönelik olarak tasarlanmıştı, ancak ikonik, unutulmaz şekli sayesinde kitlelere ulaştı.

Stylizimo’dan Nina Holst’tan çarpıcı bir fotoğrafın altında. Mükemmellik!

4. Jean Prouvé’den Standart Sandalye

Bu standardı yapmak istiyoruz: mükemmel bir endüstriyel vibe ile karmaşık olmayan, sağlam tasarım. Yuvarlak yazılarımızdan birinden:

“Prouvé bir mühendis, mimar, demir işçisiydi ve genel olarak ayrıntılara çok dikkat eden çok yetenekli bir insandı. 1931’de Prouvé, diğer büyük tasarımcılar ve mimarlarla çalıştığı kendi atölyesi Ateliers Jean Prouvé’yi açtı. Charlotte Perriand ve Le Corbusier gibi harika isimleri düşünün.” Daha fazlasını buradan okuyun 

5. Hans J. Wegner’den Salıncak Koltuğu

Sevmekten ve takdir etmekten kendinizi alamadığınız sandalyelerden biri. İşçiliği ve güzel tasarımı zamansız; 1949 yılında Hans Jørgensen tarafından tasarlandı ve o zamandan beri üretimde. Wishbone sandalye onun en ünlü sandalye tasarımları biri olabilir. Ve yaşamı boyunca yüzlerce(!) sandalye tasarladığı gerçeği göz önüne alındığında, bu bir şey söylüyor!

6. CH88, Hans J. Wegner

O zaman ilk 10’umuzda Hans Wegner imzalı iki sandalyenin olması sürpriz olmamalı. Wegner, sofistike CH88 sandalyeyi 1955’te tasarladı ama bugüne kadar hiç üretime girmedi. Çıplak bir güzellik.

7. Philippe Starck’tan Hayalet Sandalyeler

Şimdiye kadar yapılmış en ironik 10 sandalyede listelenebilecek bir sandalye : Philippe Starck’ın Hayalet Sandalye . 2002 yılında tasarlanan bu sandalye, ilk on listemizde yer alan ve kolayca gözden kaçan en genç sandalyedir. Ya da iyi, baktı. Bu sandalyeler, zarif küçük evler veya bir sandalyeye eğlenceli bir dönüş yapmayı seven herkes için mükemmeldir. Aferin, Philippe!

 8. Paulo Mendes Da Rocha’dan Paulistano Sandalye

Tekrar zamanda geriye gidelim. Bu sefer Paulo Mendes da Rocha’nın Paulistano sandalyesini tasarladığı 1957 Brezilya’ya dönüyoruz. Sadeliği ve havadarlığı, bu sandalyeyi kalabalıktan ayıran şeydir. Aslen Paulistano Atletizm Kulübü, Deneme Yazma , Sao Paulo’da kullanılmak üzere yapılmıştır. Bodie ve Fou üzerinden görüntü.

9. Norman Cherner’ın Cherner Sandalyesi

Neredeyse listenin sonuna geldik! Tabii ki Norman Cherner’ın bu sandalyesine sızmak zorunda kaldık. Paulistano sandalyesinden bir yıl sonra, 1958’de tasarlanan gerçek bir güzellik. Tasarımcıların oynadıkları farklı stilleri ve bundan ortaya çıkan harika sandalyeleri görmek dikkat çekici. Norman Cherner, Bauhaus Hareketi’nden büyük ölçüde etkilendi ve sanat endüstrisinde yıllarca çalıştı. Cherner sandalyesi, çalışmalarının ve ilhamlarının güzel sonuçlarından biridir.

10. Wassily Sandalye – Marcel Breuer

Ve son olarak, listemizdeki en eski sandalyelerden biri, birçok trend belirleyen ve herkese ilham kaynağı olan: Marcel Breuer’in Wassily sandalyesi. 1925-1926(!)’da tasarlanan Wassily sandalye, şimdiye kadar yapılmış en ikonik sandalyelerden biridir. Aslında adı Wassily değil Model B3 sandalyedir, bu sandalyeye yıllar sonra yeniden üretilirken verilen isimdir.

Neredeyse hiç şansa ihtiyaç duymayan sağlam, mükemmele yakın bisiklet tasarımından ilham alan Breuer, bükülmüş çelik borularla deneyler yapmaya başladı. Ve bu şık sandalye sonuçtu. Knoll aracılığıyla.