https://turkiyesigortafiyatlari.com/

https://www.arabanibul.com.tr/

Ozon Tedavisi Nişantaşı 0532 173 49 89 Terapi Fiyatları 2021

11 April 2021

Medikal Ozon Tedavisi

Ozon üç oksijen atomundan oluşan kararsız bir  gaz moleküldür. Atmosfer tabakasının en dış katmanında bulunur ve güneşten gelen radyasyonu önleyerek yaşamın devamını mümkün kılar.    Ozon gazı 18. Yüzyılda  keşfedilmiştir.  Yıllar geçtikçe ozonun önemi anlaşılmış ve ozon endüstri ve sağlık alanında kullanılmaya başlanmıştır. Ozon güçlü bir oksidatif moleküldür ve bakteriler üzerinde öldürücü etkiye sahiptir. Bu özelliği nedeniyle  yıllarca çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

Medikal ozon tedavisi  hastalıkların tedavisi ve bazende hastalıkların tedavisine yardımcı olmak amacıyla ozon gazının değişik şekillerde vücuda verilmesi olarak tanımlanır. Ağırlıklı olarak italya kaynaklı bir tedavidir.  Ozon oldukça toksik bir gazdır. Bu nedenle bu tedavilerde ozon gazı saf olarak değil çok düşük oranlarda oksijenle karıştırılarak verilir. Yani verilen gazın çok büyük kısmı oksijen çok az bir kısmı ozondur (ortalama 20mcg/ml). Bu oran tedavi edilen hastalığa ve uygulama yöntemine göre değiştirilebilir (1 – 60 µg/ml). https://ozontedavisinisantasi.com/

Nişantaşı Clinic 2020 yılında kurulmuş olup kaliteli ve özverili çalışmayı ön planda tutarak haftanın her günü 08.00 – 19.00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Adres

TEŞVİKİYE MAH.GÜZELBAHÇE SOK.NO:7 D:2 NİŞANTAŞI ŞİŞLİ İSTANBUL

Telefon

+90 (212) 210-0099
+90 (532) 173-4989

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 08.00 – 19.00
Pazar      : 08.00 – 19.00

Mail

info@ozontedavisinisantasi.com

Bize Ulaşın
https://ozontedavisinisantasi.com/

Ozon Tedavisinin İnsan Vücudundaki Etkileri

Ozonun etkileri veriliş yoluna göre lokal ve genel olabilmektedir. Major otohemoterapi denilen ve en sık kullanılan ozon tedavi yönteminde hastadan alınan kana ozon oksijen karışımı verilmekte ve bu kan tekrar hastay verilmektedir. Bu işlem sırasında hastadan alınan kana ozonz oksijen karışımı verildiğinde oksijenin büyük kısmı hızlıca hemoglobine bağlanır bir kısmıda plazmada erir. Ozon ise saniyeler ile ifade edilebilecek bir hızda oksijen ve oksijen radikallerine dönüşür ve kanda serbest ozon kalmaz. Böylece hastadan alınan venöz kan içinde bol oksijen ve peroksidler içeren bir kana dönüşür. Bu kan artık vücuda tekrar verilebilecek hale gelmiştir. Bu kanda ortaya çıkan oksijen radikalleri kanın vücuda geri verilmesi sonrasında kan plazması ile reaksiyona girerek peroksit oluşumuna neden olurlar. Anda oluşan hidrojen peroksit metabolizma için uyarıcı bir madde olup hızla hücrelere dağılır. Hidrojen peroksit major otohemoterapinin tedavi edici etkileri açısından en önemli aracıdır. Ortaya çıkan oksijen radikalleri kan plazmasında antioksidan özellikleri olan üre, ürik asit ve albumin gibi moleküllerin oksitlenmesine yol açar. Bu olay plazmanın redoks dengesini geçici olarak değiştirir. Bu olay terapötik şok olarak adlandırılır. Bu şok vücudun antioksidan ve antiinflamatuar mekanizmalarını tetikler ve bu olay ozon terapisinin tedavi edici etkilerinin büyük kısmından sorumludur.Ayrıca doymamış yağ asitleride oksitlenir ve bu ürünlerde çeşitli dokulara yayılarak bağışıklık sistemi ve kemik iliğini aktive eder.

Ozon Tedavisinin Kontrendikasyonları

Ağır kanama, pıhtılaşma bozuklukları, sık tekrarlayan akut pankreatit, alerji, glukoz 6P dehidrogenaz enzim eksikliği (bakla hastalığı).

Ozon gazının direk solunması sakıncalıdır.

Ozon Uygulama Yöntemleri Nelerdir ?

Paravertebral ozon enjeksiyonu: 

Kendi kliniğimizde ozon tedavisini en sık kullandığımız yöntem olmakla beraber sağlık alanında major otohemoterapiye oranla daha az kullanılmaktadır. Paravertebral ozon tedavisi, bel ve boyun fıtıklarında ozon-oksijen karışımının omurganın iki yanındaki kaslar içine enjekte edilmesi şeklinde yapılır. Uygulama 30 saniyelik bir işlem olup hastanın ağırlık derecesine göre haftada 1 ila 3 arasında değişen sayıda yapılır. Çoğu hastada 10 seanslık bir enjekisyon kürü yeterli olur. Basit vakalarda 5 seans çok ağır vakalarda ise 20 seansa kadar gidilebilir. Enjeksiyon sırasında hastada hastaya bağlı olarak değişen derecede ağrı olmakla irlikte bir iki dakika içerisinde düzelir. Paravertebral ozon enjeksiyonu bel venoyun fıtıklarında son derece parlak sonuçlar vermekte ve çok hızlı bir düzelme sağlayabilimektedir.

OZON TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARA UYGULANIR

Kronik yorgunluk sendromu dediğimiz kişinin yorgunluk hissettirecek kadar bir iş yapmadığı, hatta gün boyu istirahat ettiği halde kendisini bitkin hissettiği durumdur. Bu sendromda hücre seviyesinden başlayarak vücuttaki kötü etkiler anlamlı düzeyde silinebilmektedir. İş hayatı stresi, zihinsel ve bedensel yorgunluk gibi durumlar ozon terapi ile giderilebilmektedir.

*  Kronik iyileşmeyen yaralar diabet(şeker) hastalığına bağlı ayak yaraları başta olmak üzere bütün uzuv ve bölgesel yaralar, uzun süre yatmaya bağlı olarak oluşan bası yaraları(dekübitis yaraları), ameliyat sonrası oluşan iyileşmeyen yaralar, yanık ve üzerine yerleşmiş enfeksiyonlar ozon tedavisinin uygulama alanlarındandır. Tedavi ile bölgeye gelen kan akımı ve oksijen miktarı arttırılır, ayrıca mikroorganizmalar üzerine olan etki ile enfeksiyonla da mücadele edilir. Çok önemli bir noktada dolaşım yetmezliği, şeker hastalığı, sigara içenlerde gözlenen burger hastalığı gibi damarsal problem ve buna bağlı kan dolaşımındaki bozukluğa bağlı olarak uzuvlarda meydana gelen yaralar çoğu kez hiperbarik oksijen tedavisi ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. ozon tedavisinin bu tedaviye üstün olduğu kanıtlanmıştır.

*  Tip 2 diabette yukarıda bahsedilen mekanizmalarla

*  Diyabet hastalarında damarların hasarlanması sonucu ortaya çıkan dolaşım bozuklukları ve doku hasarının( sinir, böbrek, göz)azaltılmasında

*  Hipertansiyon tedavisinde diğer tedavilerle birleştirilerek

*  Kas, eklem patolojilerinde ve romatizmal hastalıklarda eklem içine enjeksiyon sonucu enflamasyon ve ağrı azalır. Düşük evre artrozlarda(eklem kireçlenmelerinde) ekleminde yenilenmesini sağlayabilmektedir. İleri evre romatizmal hastalıklarda diğer tedavilerle kombine edildiğinde tam şifa elde edilebilmektedir. Romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin bozukluğu sonucu oluşan, eklem, kas ve iskelet sisteminin fonksiyonunu etkileyen ve ağrılı hareket nedeniyle pek çok fonksiyonu kısıtlayan hastalıklarda, immun sistemi düzenlediği için tek başına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılabilmektedir.

*  Romatoid artrit, SLE, Behçet hastalığı, multipl skleroz ve birçok otoimmun hastalıkta immun sistemi düzenleme özelliğinden yararlanılarak tedavide kullanılır

*  Yaşlılıkta oksijenin dokulara aktarımında azalma olur, hücrenin aktivitesi yavaşlar ve bozulur. Buna bağlı olarakta pek çok tablo ortay çıkar. Ozon terapisi ile oksijenin dokulara geçişinde artış olur hücre foksiyonunda olumlu değişiklikler oluşur, bağışıklık sistemi herekete geçerek antioksidan madde üretimi artar ve vücutta birikmiş olan toksinlere karşı mücadele(detoks) arttırılır. Kişinin klinik tablosunda düzelme olur, kişi kendini daha iyi hisseder, özellikle beyindeki dolaşım bozukluklarında ortaya çıkan fiziksel performansta azalma, yürüme güçlüğü unutkanlık gibi şikayetlerin gerilediği kişinin fiziksel dayanıklılığının da arttığı gözlenir

*  Detoks amaçlı ozon tedavisinden faydalanılır. Soluduğumuz havayla içtiğimiz suyla, yediğimiz yiyeceklerle v.b. birçok toksin-zararlı madde vücudumuza girer. Major veya rektal ozon terapi ile antioksidan(detoks)enzimleri  harekete geçirilerek biriken toksinler vücuttan uzaklaştırılır. Ozon sahuna yöntemi ile de cilt adeta böbrek gibi kullanılarak bu toksinlerin uzaklaştırılması sağlanır.

*  Cinsel fonksiyonların desteklenmesinde; diabetin erken evrelerindeki ereksiyon kaybı tedavisinde, depresyon-duygu durum bozukluklarına bağlı cinsel isteksizliklerin ve diğer sorunların giderilmesinde

*  Yaygın kas ağrıları, uyku bozuklukları, yorgunluk ile seyreden fibromiyalji denen hastalıkta da ozon ile tedaviden iyi sonuçlar alınır

*  Bel ve boyun fıtıklarında fıtığa neden olan diskin içine veya etrafına verilerek fıtık ve buna bağlı meydana gelen ağrı başta olmak üzere diğer şikayetlerde gerileme gözlenir

*  Karaciğerde enflamasyonla giden hepatit A,B ve C virüsleriyle mücadelede de tek başına ve diğer tedavilerle kombine şekilde etkilidir.  Hepatitli hastalarda rektal ve major terapi beraber uygulandığında karaciğere gelen kan akımında ve karaciğer dokusunda oksijen miktarının çok arttığı, karaciğer enzimlerinin de normale döndüğü gösterilmiştir.

*  İnflamatuvar barsak hastalıkları denen ülseratif kolit ve crohn hastalığında hem sistemik hemde rektal beraber uygulamalarda özellikle erken dönemlerde uygulandığında yararı gözlenir. Barsak kanlanmasını, oksijenlenmesini arttırması barsak spazmlarını çözer, hücrelerin yenilenmesini sağlar; bu etkisinden dolayı spastik kolon-irritabl barsak sendromunda, ülserle seyreden hastalıklarda etkilidir.

*  Mide ülserinde hücrelerin yenilenmesi, kanlanmasının artması v.b. özelliklerinden faydalanılır. Bu amaçla sistemik kullanılmasının yanı sıra ozonlu sularda kullanılır.

*  Fistüllerde (anal fistül v.b.) enflamasyonu engelleyici, hücreleri yenileyici özelleiklerinden dolayı yüz güldürücü sonuçlar alınır.

*  Multipl skleroz, Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıklar myotoni, muskuler distrofi veya kas-sinir sistemini tutan hastalıklarda son derece etkilidir.

*  Migren ve başağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir.

*  Cilt alerjileri, ekzamalar, sedef hastalığı gibi kronik cildi tutan hastalıklarda hem lokal olarak kullanılan kremler, hemde sistemik uygulama etkindir.

*  Ağız içi mukozasını tutan hastalıklarda diş eti iltihaplarında, ağız içi aftlarda, kandida enfeksiyonlarında etkilidir

*  Zona, uçuk gibi virüslerin neden olduğu hastalıklarda hem sistemik hem de lokal kremlerle yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

*  Sellülitte ciltte biriken yağ asitlerinin vücuttan atılmasına; kılcal kan damarlarında akımın artması ile metabolizmanın normale döndüğü gözlenir.

*  Tedaviye dirançli kadın genital yolu enfeksiyonlarında bakteri, mantar öldürücü ve hormonal durumu düzenleyici etkisinden faydalanılır

Ozon Nedir? Ozon Tedavisi Nedir ve Hangi Hastalıklarda Uygulanmalıdır?

Ozon tedavisi nedir?

Son yıllarda tıpta koruyucu tedavi yöntemlerinin kullanımının artmasıyla birlikte, Latince “Tanrı’nın nefesi” anlamına gelen ozon da çeşitli yöntemlerle tıpta kullanım alanı bulmaktadır. Ozon, oksijenin yani O2 elementinin yüksek elektrik akımıyla O3 gazı formuna ulaşmasıyla elde edilmektedir. Elde edilen gaz değişik yöntemlerle vücuda uygulanarak oluşturulan kimyasal reaksiyonlardan iyileşme yönünde yararlanılmaktadır

Ozon tedavisi nasıl uygulanmaktadır?

Tıpta ozon uygulamaları:

Majör uygulama: Hastanın kendi kanının alınarak ozonlanması ve sonrasında damar yoluyla hastaya geri verilmesi yöntemidir. Bu yöntem genellikle, antioksidan kapasitenin artırılması, halsizlik, yorgunluk, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, gençleşme ve dinçleşme amaçlı uygulanmaktadır.

Minör uygulama: Hastanın kendi kanından az bir miktar alınarak ozonlandıktan sonra kas içine verilmesi yöntemidir. Bu yöntem alerjileri engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Lokal uygulamalar:

•    Kas içi uygulama: Ağrı kesici olarak kullanılan yöntemdir.

•    Deri içine ve altına uygulama: Estetik amaçlı kullanılan, kırışıklık engelleyici yara, skar oluşumunu azaltıcı bir yöntemdir.

•    Torbalama yöntemi: Yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılan bir yöntemdir.

•    Eklem içine ve çevresine uygulama: Kıkırdak oluşumunu uyarmak ve ağrı kesici amaçlarıyla yapılan uygulamadır.

•    Vücut boşluklarına yapılan uygulama: Bağırsak bozuklukları, vaginit, sistit, gastrit, otit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

•    Ozon sauna: Halsizlik, yorgunluk, cilt yenilenmesi amaçlarıyla kullanılan yöntemdir.

Tüm bu yöntemler haricinde ozon tedavisi; PRP, proloterapi, nöralterapi, akupunktur ile kombine olarak kullanılabilmektedir.

Ozon tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır?

Dolaşım Bozuklukları

Ozon tedavisinin en sık kullanıldığı hastalık, dolaşım bozukluklarıdır.  Damar hastalıklarında tüm dokuların ve organların beslenmesi bozulmaktadır. Bacaklardaki açık yaraların (ulcus cruris), şeker hastalığına bağlı oluşan yaraların, yatağa bağlı hastalarda oluşan bası yani yatak yaralarının, pıhtı atması ya da damar sertliği sonucu oluşan damar tıkanıklığına bağlı felç gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanser

Ozon tedavisi kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilebilen yöntemlerden biridir. Bağışıklık sisteminin aktivasyonunu artıran ve kanserle savaşan hücrelerin üretimini destekleyen oksijen terapisi, vücudun genel direncine olumlu yönde katkı sağlayarak kanser tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda zindelik vermesi sebebiyle kemoterapinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında da önemli rol oynar.

Virüs, Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları

Virüs, mantar ve bakterilerin üremesini engelleyici özelliği sebebiyle uzun süredir su arıtmasında kullanılan ozon, bu ajanların sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle ayak bölgesinde oluşan mantar hastalığında ozon tedavisi uygulanarak inatçı enfeksiyonların önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. Kolit ve proktitis gibi bağırsak enfeksiyonları,  herpes simplex ve herpes zoster virüslerinin sebep olduğu hastalıklar ve karaciğer enflamasyonları gibi birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra ozon tedavisinden; fibromiyalji gibi kronik ağrıların ve yorgunluğun giderilmesinde de faydalanılmaktadır. Çağımızda birçok kişinin ortak derdi olan; kendini sürekli yorgun ve bezgin hissetme durumu ozon yardımıyla giderilebilir. Ozon tedavisi ayrıca; romatizma, artrit,  otoimmün hastalıklar; multiple skleroz ve çölyak hastalığı gibi sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı yöntem olarak kullanılmaktadır. Anti-aging yani yaşlanma karşıtı olarak da bilinen bazı terapilerde ve yaşlılığa bağlı gelişen unutkanlık, hafıza kaybı gibi hastalıkların tedavilerinde de ozondan yararlanılmaktadır. Son olarak; ortopedik rahatsızlıklar, diş ve diş eti hastalıkları, kadın hastalıkları ve cinsel sorunların tedavisinde de yardımcı yöntem olarak ozon terapiden destek alınmaktadır. 

Ozon tedavisinin faydaları nelerdir?

Ozon terapisinin en önemli faydası; kan hücrelerinin esnekliğinin artırılması sağlanarak doku ve organların oksijenlenmesinin ve beslenmesinin artırılmasıdır. Bu durum hastalık ve yara iyileşmesini hızlandırmaktadır. Bir diğer yararı detoksifikasyon denilen; çeşitli nedenlere vücuda giren kimyasal ve biyolojik atıkların zararsız hale getirilmesini sağlamasıdır. Ayrıca; yaşlanma ve yaşlanmanın etkilerinin giderilmesine en azından yavaşlatılmasına, bedensel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı, zinde olmaya destek olur. Ozon gazının yağ yakma özelliği sayesinde yağ hücrelerine lokal enjekte edilmesi sonucunda bölgesel yağ eritilmesine ve bölgesel incelmeye katkı sağlar. Bunun yanı sıra; ozon sağladığı yüksek enerjili oksijen sayesinde deri hücrelerinin canlanmasını ve gençleşmesini sağlayarak selüliti giderir.

Ozon tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Hipertiroidizm ve favizm hastalığında glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği olan kişilerde ozon tedavisi uygulanması önerilmemektedir. Gebelerde ve çocuklarda kullanımı doktorun görüşüne bağlı olup şu ana kadar bildirilen olumsuz bir durum saptanmamıştır.

Çok nadir olmakla birlikte genel olarak görülen yan etkiler; alerjik reaksiyonlar, emboliler ve enfeksiyonlardır. Ayrıca, direkt gaz enjeksiyonları, pulmoner emboli riski taşır.

Article Categories:
Health