Hamam Böceği İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama hamamböcekleri (hamamböceği) alacakaranlık ve gecedir. Aktiviteniz gün batımından sonra (veya ışıklar kapandığında) böcek ilaçlama başlar ve gün doğumunda (veya ışıklar yanarken) sona erer. Gün boyunca çok dar bir alanda saklandıkları yerde otururlar: sıcak ve karanlık yarıklar, neme ve yiyeceklere yakın boşluklar.

Hamamböceği, yaklaşık 30 ila 40 ayrı yumurta içeren bir kitin kabuğu ile korunan yumurta paketleri bırakır. Yavrular ortam sıcaklığına bağlı olarak 2 hafta ile 8 ay arasında yumurtadan çıkarlar. Ergin hayvanların ömrü 4 – 6 aydır.

Hamamböceği sıcak ve nemli bir ortama bağlıdır. 4 °C’nin altındaki sıcaklıklarda hareket durdurulur. -5 °C’nin altında kısa bir süre içinde soğuk ölüm meydana gelir.

Hamam Böceği İlaçlama
Hamam Böceği İlaçlama

Hamamböcekleri potansiyel virüs, bakteri, solucan yumurtası vb. taşıyıcılarıdır ve bu nedenle sürekli olarak savaşılmalıdır. Ancak bunu yapmadan önce, istila merkezlerinin nerede olduğunu bilmelisiniz. Yapışkan tuzakların yardımıyla belirli yerleri hariç tutabilir ve istila odaklarını yerelleştirebilirsiniz. Yerleştirilen tutkal kapanları her 3 günde bir kontrol edilmelidir. Serbest bırakılan tuzaklarda hamamböceği bulursanız, orada hedefe yönelik kontrol yapabilirsiniz.Gün boyunca etrafta dolaşan hamamböcekleri genellikle çok güçlü bir istilaya işaret eder.

Spreylerle kontrol

Tieno Sectin K ile hamamböceği ile mücadelede yürüyüş yollarına ve duvarlara %1 sprey karışım uygulanır. Ajan, hamamböcekleri ayaklarıyla taştıklarında tarafından emilir.

Hamamböceği jeli ile mücadele

Blatta.gel veya Victor Gel gibi jeller, hamamböceğinin hemen ölmemesi, bunun yerine yemekten sonra sığınağınıza çekilmesi avantajına sahiptir. İşte o zaman ölüm devreye girer. Hamamböcekleri yamyam olduklarından, ölü hayvanı yemek, etken maddeyi diğer hamamböceklerine aktarır. Hamam böceği jeli hayvanların hemen önüne veya boşluklarına uygulanmalıdır. Jel noktaları yaklaşık 4 mm büyüklüğünde olmalı ve 3 cm mesafeye yerleştirilmelidir. Jel yemlerinin çekici ve taze kalması için jel noktalarını yaklaşık 2 haftada bir yenileyin.

Yerleştirilen yapışkan tuzaklarda artık hamamböceği bulamayana kadar kontrol önlemlerine devam edilmelidir. Uzun vadeli hamamböceği kontrolü ancak düzenli, sistematik istila kontrolleri ve izleme sonuçlarının kaydedilmesi ile sağlanabilir. Ancak o zaman hamamböcekleriyle mücadelede gerçekten başarılı olacaksınız, çünkü bu hayvanlar çok dirençlidir.