Güzel Yeni Tasarım Kitabı Nihai Sandalye

Güzel Yeni Tasarım Kitabı Nihai Sandalye 

Güzel Yeni Tasarım Kitabı Nihai Sandalye Orta Çağ fanatikleri sevinirler – 100 Orta Çağ Sandalyesi, Sandalye Modelleri Fiyatları bu altın çağdan hem gerçekten ikonik hem de daha az bilinen sandalyelerin nihai özetidir. Zor bir soruydu, ancak yazar Lucy Ryder Richardson’ın öne çıkan 100 tasarım arasından en sevdiği beş tasarımı seçmesini sağladık.

Eski gazeteci ve Modern Shows’un kurucu ortağı, son derece nadir tasarımlar yerine gösterilerde ve müzayedelerde gördüğü beş sandalyeyi doldurdu, sahip olduğu veya sahip olmayı çok istediği sandalyeleri seçti. Ryder Richardson’ın evinde erken bir Cherner var, Woody, Toy Story 2’de kovboy kız arkadaşı Jessie’yi etkilemek için tırmandığı sandalyeydi . Eames’ Child’ın sandalyesi gibi diğerleri tarihsel nedenlerden dolayı önemlidir.

Ancak Ryder Richardson’a göre sadece beş tanesini seçmek zordu: “Nanna Ditzel’in asılı hasır yumurtasını, Danimarkalı usta Hans Wegner’in herhangi bir sandalyesini , Harry Bertoia’nın tel serisini veya Marco Zanuso’nun erken dönem çalışmalarını kaçırmak çok yazık ,” dedi. diyor. Dahil kitapta sandalye çevreleyen bazı oldukça ilginç hikayeler de vardır o Dr No onun beyaz kedi okşayarak oturdu o koltuğu olduğu için ünlüdür Paul Conti tarafından tasarlanan G Planı kolay sandalyenin James Bond filmi Sen Sadece İki Kez Yaşayın .

Lafı fazla uzatmadan, işte Ryder Richardson’ın en çok tercih edilenleri ve bunların arkasındaki hikayeler:

Güzel Yeni Tasarım Kitabı Nihai Sandalye
Güzel Yeni Tasarım Kitabı Nihai Sandalye

1 Finn Juhl – Reis koltuğu

Şef koltuğu | © Modern Gösteriler, fotoğrafçılık Kevin Dutton

2013’te Londra’daki Phillips’in ‘Nordic Design’ müzayedesinde 20 dakikalık bir teklif savaşından sonra, Finn Juhl tarafından tasarlanan ve Niels Vodder tarafından yürütülen erken bir Chieftain sandalyesi, bir parça için şimdiye kadar elde edilen en yüksek fiyata dünya rekoru sahibi oldu. İskandinav mobilyaları. Şaşırtıcı bir şekilde 422.500 £ ‘a ulaştı ve Juhl’un mobilyalarını sanat koleksiyoncusu statüsüne yükseltti .KAÇIRDIĞINIZ SEYAHATI AYIRTIN

Etkileyici ve organik, bakıcının yüzüyormuş gibi görünmesini sağlamak için minimum oranlarda tam olarak doğru miktarda destek verilir. Sandalye, adını Danimarka Kralı’nın bir sergide boyutu için denemesinden ve bir gazetecinin tasarımcının ona ‘Kralın sandalyesi’ demesini önermesinden sonra aldı. Juhl, eski kabile silahlarından ve zırhından esinlenerek, “Şef’in sandalyesini tercih ederim,” dedi.

2 Alvar Aalto – Paimio koltuk 41

Paimio sandalye | © Jacksons SE

Ünlü mimar Alvar Aalto 1930’larda Finlandiya’nın güneybatısındaki Paimio’da bir tüberküloz hastanesi tasarlama komisyonunu kazandığında, binanın ve mobilyalarının iyileşme sürecine tıbbi tedavi kadar katkıda bulunmasını istedi.

Paimio koltuğu, tüberküloz hastasını nefes almasına yardımcı olmak için tam doğru açıda oturtmak üzere tasarlanmıştır; kollar, bacaklar ve koşucular oluşturmak üzere kaynaşmış iki kayın (sonradan huş ağacı) halkasına sahiptir, bunlar yay gibi hareket eder ve belirli bir sıçramaya izin verir. Aalto, “Yaylı bir yastık gibi yüzer olsa da, koltuk arkası neredeyse kırılmaz” dedi. Aalto’nun heykelsi gücü, 20. yüzyılın en büyük tasarımcılarından bazılarına ilham verdi.

3 Norman Cherner – Cherner sandalye

Cherner sandalye | © Modern Gösteriler, fotoğrafçı Kevin Dutton

Tüm zamanların en seksi kontrplak sandalyesi olan Cherner sandalye, masif ahşaptan şekillendirilmiş ve buharla bükülmüş şık kavisli kollarıyla bir müzik notasını andırıyor. 1961’de bu sandalyeyi ünlü yapan Norman Rockwell’in ‘Sanatçı İş Başında’ imajını görmüş olabilirsiniz.

Arkasındaki hikaye de cazibesini artırıyor. Cherner, Plycraft’ın kurucusu Paul Goldman’ın üretmenin çok pahalı olduğunu söylemesinden altı ay sonra, 1958 tarihli baltalı tasarımını gördüğünde Manhattan’daki bir showroom’un önünden geçiyordu. New Yorklu Cherner ayrıca Goldman’ın çıkartmadaki tasarımcının adını değiştirdiğini fark etti. Orijinal çizimler ve arkadaşı ve tasarımcı arkadaşı George Nelson’ın tanıklığıyla Cherner, Plycraft’ı borçlu olduğu paralar ve üreticinin tasarımını üretme ve 1970’lerin başlarına kadar ödeme yapma taahhüdü için başarıyla dava etti.

4 Charles ve Ray Eames – Çocuk sandalyesi

Eames’in Çocuk Koltuğu | © Modern Gösteriler, fotoğrafçı Kevin Dutton

Charles Eames’in İsveç halk sanatına olan sevgisi, iki küçük parmak için akıllıca bir tutamak işlevi gören kalp şeklindeki oyukta resmedilirken, karısı Ray renge odaklandı; kırmızı, mavi, sarı, siyah ve macenta dahil her türlü anilin lekesini test etti. Oldukça popüler olmasına rağmen, Çocuk Koltuğu mali bir hata yaptı.

Önce Eames imalat şirketinin başkanı Albay Evans öldü, sonra Eames bir patent almış olmalarına rağmen Evans Products Company’nin uygun bir dağıtım ağının olmadığını öğrendi. Satış rakamları başlangıçtaki beklentilerin çok altında kaldı ve 5.000 adetlik deneme çalışması tükendiğinde, son yıllara kadar başka bir üretim yapılmadı. Orijinal sandalyeler şimdi müzayedede binlerce satın alıyor ve gerçek koleksiyoncuların eşyaları haline geldi.

5 Poul Kjærholm – PK22 sandalye

PK22 sandalye | © Modern Gösteriler, fotoğrafçılık Kevin Dutton

Kolejde parlamadan önce bir marangoz çırağı olarak zanaatını bileyen bir doğal olan Poul Kjærholm’un metalle hafif dokunuşu, yüzyıl ortası tasarımını yepyeni bir yöne taşıdı. Dane’nin çağdaşları ahşapta ustalaşırken, çeliği savundu. Piet Mondrian , Gerrit Rietveld ve Mies van der Rohe’nin büyük bir hayranı olan çelik, Kjærholm’un tuvaliydi ve boyası deri, mermer, mantar ve ipti.

Bauhaus sonrası metal kadar modası geçmeyen Kjærholm’un dokunma hafifliği, yumuşak derinin makine çağı çeliği ile yan yana gelmesi ve 50:50 el işçiliği ve endüstriyel tekniğin karışımı, şezlongunun göz ardı edilemeyeceği anlamına geliyordu ve hala favorisi. Orta Çağ meraklıları.