Ergonomik Tasarımlı Sandalyenin Özellikleri Nelerdir?

Ergonomik Tasarımlı Sandalyenin Özellikleri Nelerdir?

Ergonomik Tasarımlı Sandalyenin Özellikleri Nelerdir? İşiniz günde 8 saat veya daha fazla oturmanızı banabingo Sandalye Modelleri Fiyatları gerektiriyor mu? İster evden ister ofiste çalışıyor olun, doğru duruş için iyi bir sandalye olmadan günde yedi saat veya daha fazla oturmanın oldukça rahatsız edici olabileceğini hissetmeye başlamış olabilirsiniz! Ergonomik olarak tasarlanmış iyi bir sandalye seçmek, sağlığınız için inanılmaz derecede faydalı olabilir ve genel iş başarınıza katkıda bulunmanıza yardımcı olabilir. İçerik tablosu:

Ergonomik Tasarımlı Sandalyenin Özellikleri Nelerdir?
 • Masanızda Nasıl Doğru Oturursunuz (İyi Oturma Duruşu VS Kötü Oturma Duruşu)?
  • Kötü Oturma Duruşu
  • İyi Oturma Duruşu
  • Masanızda Nasıl Oturursunuz (masada doğru oturma pozisyonu)
 • İyi Bir Ergonomik Sandalye Nedir?
 • Tech & Q Chair Neden Sizin İçin En İyi Seçenektir?

Masanızda Nasıl Doğru Oturursunuz (İyi Oturma Duruşu VS Kötü Oturma Duruşu)?

Sayısız sağlık sorunundan kaçınmak için sağlıklı oturma alışkanlıklarına öncelik vermek zorunludur. Uzun süreler boyunca kötü oturma pozisyonlarında oturmaktan kaynaklanan en yaygın problemler arasında boyun, sırt, diz, kalçalarda gerginlik veya ağrı ve zayıf kan dolaşımı bulunur.

Bu arada, kötü oturma duruşu nedir? iyi olan nedir? Masamda uzun süre nasıl rahat ve doğru oturabilirim? Masa başında doğru duruş nedir?

Kötü Oturma Duruşu:

Kaslarınızı, bağlarınızı veya tendonlarınızı zorlayan herhangi bir pozisyon, kötü oturma duruşlarıdır. Bazı oturma pozisyonları diğerlerinden daha kötüdür ve sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Aşağıdakiler, düzeltilmesi gereken zayıf ergonomi örnekleridir:

 • Monitöre bakarken uzun süre boynu zorlamak
 • Omurga bükülmüş bir sandalyeye yaslanmış oturmak
 • Öne eğilmiş omuzlarla sarkma
 • Sırtı, özellikle alt sırtını tam olarak desteklemeyen bir pozisyonda oturmak
 • Dizleri, ayak bileklerini veya kolları herhangi bir destek olmadan sarkık tutmak

İyi Oturma Duruşu:

Doğru duruş, bir kişinin vücudunun doğru şekilde hizalanması ve tüm kasların en az zorlama ile eşit olarak desteklenmesi anlamına gelir. Aşağıda, oturduğunuzda iyi ergonomiye ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

 • Dik oturmak ve boynu zorlamadan ileriye bakmak (kalçalarınız sandalyenizin arkasına değmelidir)
 • Dizlerinizi dik açıyla bükün ve yere paralel tutun (bacaklarınızı geçmeyin).
 • Dizlerin arkası ile sandalye arasında küçük bir boşluk bırakılması
 • Dirsekleri yanlardan tutarak kollarda L şekli oluşturur
 • Vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit olarak dağıtmak

Masanızda Nasıl Oturursunuz (masada doğru oturma pozisyonu):

Masanızda otururken pozisyonunuzu hızla iyileştirmek için üç ana ipucu:

Sırtınızı destekleyin:

Sandalyenizi alt sırtınızın düzgün şekilde desteklenmesi için ayarlayarak sırt ağrısı riskinizi azaltın. Bu, yüksekliği, sırt konumunu ve eğimi değiştirebilmeniz için kolayca ayarlanabilen bir sandalye almayı gerektirir. Ek olarak, dizleriniz kalçalarınızdan biraz daha aşağıda olmalıdır.

Sandalyenizi ayarlayın:

Sandalyenizin yüksekliğini ayarlayın, böylece klavyeyi bilekleriniz ve ön kollarınız düz ve zeminle aynı seviyede olacak şekilde kullanabilirsiniz. Bu, tekrarlayan zorlanma yaralanmalarını önlemeye yardımcı olabilir. Kolunuz dirsek ekleminde L şeklini oluşturacak şekilde dirsekleriniz vücudunuzun yanında olmalıdır.

Bu şekilde kollarınız hafifçe sandalyeye yaslanır ve omuzlarınız gevşer.

Ayaklarınızı dinlendirin:

Ayaklarınızı yere düz bir şekilde yerleştirin. Değilse, ayaklarınızı rahat bir seviyede dinlendirmenizi sağlayan bir ayaklık ekleyin. Duruşla ilgili sorunlara katkıda bulunabileceğinden bacak bacak üstüne atmayın.

İyi Bir Ergonomik Sandalye Nedir?

Ergonomik sandalyeler, vücudunuza uyacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır ve uzun süreler boyunca rahatça oturmanıza yardımcı olur. Bu onları hem ofis hem de ev ayarları için mükemmel sandalyeler yapar.

İhtiyaçlarınıza en uygun ergonomik sandalye tipini (ergonomik tasarımlı sandalye) seçerken, karar vermenize yardımcı olacak birkaç faktörü akılda tutmak önemlidir. Ergonomik bir sandalyenin satın alırken göz önünde bulundurulması gereken ana özellikleri şunlardır:

Koltuk yüksekliği:

Ofis koltuğu koltuk yüksekliği kolayca ayarlanabilir olmalıdır. Yerden yaklaşık 16 ila 21 inç arasında değişen bir koltuk yüksekliği çoğu insan için çalışmalıdır. Bu, kullanıcının ayaklarını yerde düz, uyluklar yatay ve kollar masanın yüksekliğinde bile olacak şekilde tutmasını sağlar.

Koltuk genişliği ve derinliği:

Koltuk, herhangi bir kullanıcıyı rahatça desteklemek için yeterli genişliğe ve derinliğe sahip olmalıdır. Her insan farklıdır, hepimizin farklı boyları ve vücut şekilleri vardır. Oturduklarında, daha kısa insanlar koltuğun ön tarafına tüneme eğilimindedir, sırtlıktan destek almaz ve vücudunuzu doğal olmayan bir şekilde öne doğru eğer.

Ayrıca, uyluklarınız kısaysa, koltuk derinliğini azaltarak sırtlığa ulaşmanız ve uyluklarınızın arkasındaki baskıyı azaltmanız gerekecektir. Uylukta uzunsanız, oturma derinliği ayarı uyluklarınızı doğru bir şekilde desteklemenizi sağlayacaktır.

Bel desteği:

Ergonomik bir sandalyede bel desteği çok önemlidir. Lomber omurga içe doğru bir eğriye sahiptir ve bu eğri için destek olmadan uzun süre oturmak, kamburlaşmaya yol açar ve alt omurgadaki yapıları zorlar.

Doğru duruş için iyi bir ergonomik sandalye, her kullanıcının alt sırtın içe doğru eğrisini desteklemek için uygun uyumu elde edebilmesi için bir bel ayarına sahip olmalıdır.

İlgili makale: TEC koltuğunun bel desteğinin arkasındaki sır

Kolçaklar:

Bir kişi yazı yazarken veya fareyle konuşurken kolçaklar özellikle faydalıdır. Kolçaklar kollarınızın ağırlığını destekler, omuzlar ve üst kollar için kas çalışmasını ortadan kaldırır. Ayarlanabilir kolçaklar, kol dayanağını vücudunuzdan doğru mesafede konumlandırmak için dikey olarak yukarı ve aşağı hareket etmenizi sağlar.

Vücuda yakın kolçaklar dirseklerin açılmasını önlemeye yardımcı olabilir, bu da tuşlama gibi aktiviteler sırasında bileklerin yana doğru bükülmesine neden olur.

Sırtlık:

Ergonomik bir ofis koltuğunun sırtlığı 12 ila 19 inç genişliğinde olmalıdır. Yine bel bölgesinin uygun şekilde desteklenmesine özellikle dikkat edilerek, omurganın doğal eğrisini destekleyebilmelidir.

Ofis koltuğu koltuk ve sırtlığı tek parça olarak bir arada bulunuyorsa, arkalık ileri ve geri açılarda ayarlanabilir olmalı, çok geriye gitmesini önlemek için bir kilitleme mekanizması olmalıdır.

Döner:

Doğru duruş için herhangi bir geleneksel tarz veya ergonomik sandalye, kullanıcının masasının farklı alanlarına zorlanmadan ulaşabilmesi için kolayca dönmelidir.

Koltuk malzemesi:

Ofis koltuğu oturağı ve sırtındaki malzeme, uzun süre oturmak için rahat olacak kadar yeterli dolguya sahip olmalıdır. Nefes alan bir kumaş kumaşa sahip olmak tercih edilir.

Tech & Q Chair Neden Sizin İçin En İyi Seçenektir?

Aslen 1992 yılında bir plastik bobin fabrikası olarak kurulan Tech & Q , şimdi lider bir ergonomik plastik ve ofis koltukları üreticisi haline geldi. Firmamız ağırlıklı olarak ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, İsveç gibi bölgelere çok sayıda sandalye ihraç etmektedir. Tüm tasarımlarımız benzersiz ve orijinaldir ve tüm ürünleri kendi fabrikamızda tasarlamaktan ve üretmekten gurur duyuyoruz.

TEC ofis koltuklarının tasarım konsepti hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın .

In Tech & Q , uzun yıllardır, biz şık tasarımları ile son ergonomik bilimi dahil ederek sandalyeler üretiyoruz.

Ergonomik sandalyemiz (ergonomik tasarımlı sandalye), omuzları gevşeterek, sırtını rahat bir şekilde sandalyeye yaslayarak ve dizleri doğru yükseklikte konumlandırarak kişiyi en iyi oturma pozisyonuna yönlendirir.

Ek olarak, kaynak verimini artırmak ve kalite kontrolünü kolaylaştırmak için robotla otomatik kaynak kullanıyoruz. Sandalyelerin sağlam bir şekilde yapıldığından emin olmak için CNC otomatik boru bükme makineleri kullanıyoruz . Son olarak, tüm sandalyeler, birinci sınıf dörtlü nikel-krom ile kaplandığından paslanmaya karşı dayanıklıdır.

Tüm bu faktörler, Tech & Q’nun muazzam başarısına katkıda bulundu ve dünya çapında çok amaçlı misafir sandalyeleri (halka açık sandalyeler) , döner sandalyeler ve bar tabureleri dahil olmak üzere sandalyelerin üretimine ve ihracatına genişlemeye izin verdi . Sandalye kategorilerimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu bağlantıyı tıklayın .

Yılların verdiği tecrübe ve sürekli gelişmeye ve mükemmelleşmeye olan bağlılığımız göz önüne alındığında, Tech & Q’dan satın almak yanlış olamaz gibi görünüyor! Uzun vadeli başarıyı korumak için, üretkenliği en üst düzeye çıkarırken riskleri en aza indirmek için günlük hayatımızda nasıl oturduğumuza gerçekten dikkat etmeliyiz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

 • Sırt Ağrısı İçin En İyi Sandalye Nedir? Ofis Koltuğunda İyi Bir Duruş Neden Yardımcı Olabilir?
 • Çok Oturmanın Belirtileri Nelerdir? Ofis Koltuğunda İyi Duruş İçin 3 Kural
 • Misafirlerinizi Rahat Ettirmek İçin Ofiste Ziyaretçi Koltukları Nasıl Seçilir?