Dikkate Alınması Gereken 6 Kanepe

Dikkate Alınması Gereken 6 Kanepe

Dikkate Alınması Gereken 6 Kanepe Kanepe, oturma odası mobilyanızın merkezidir ve Sandalye Modelleri Fiyatları tipik olarak odanızın stilini ve işlevselliğini yönlendirir. Perakendeciler, boyutları, siluetleri, kol stilleri ve sırt şekilleri ile karakterize edilen birçok farklı kanepe stili sunar. Aşağıda oturma odanız için göz önünde bulundurmanız gereken altı stil bulunmaktadır.

Dikkate Alınması Gereken 6 Kanepe
Dikkate Alınması Gereken 6 Kanepe

1. Lawson Kanepe

Klasik bir kanepe tasavvur ettiğinizde, akla muhtemelen Lawson stilinin silüeti gelir. Derin, müstakil minderler ve düz veya hafif yuvarlanma kolları ile klasik bir çerçeve stilinden oluşur. Sırt minderleri kollardan daha yükseğe çıkar. Bu kanepeleri genellikle daha fazla konfor için daha fazla minderle yığılmış olarak görürsünüz.

Lawson kanepe, 1900’lerin başında finansör Thomas W. Lawson için yaratıldı ve herhangi bir oturma odası stili için çok uygun.

2. Köprülü Kanepe

Lawson kanepeler konfor için üretildi – Bridgewater kanepeler daha da fazlası. Lawson’a benzer bir profil sunuyorlar, ancak daha yumuşaklar. Tanımlayıcı bir özellik, düşük, hafif yuvarlatılmış kollardır. Hafifçe kavisli veya yuvarlatılmış arkası takılı ve gevşek koltuk minderleri. Geleneksel tarzlarda etek bulunur, ancak bazı modern versiyonlarda eteğe yer verilmez.

Bridgewater kanepe, Lawson’dan daha rahat bir çekicilik taşıyor. Nadiren dekorun merkezinde yer alır, ancak çoğu dekor stiliyle iyi çalışır.

3. Chesterfield Kanepe

Chesterfield kanepe ile bazı belirleyici stil özellikleri görüyorsunuz. Kollar her zaman yuvarlanır ve sırt ile aynı yüksekliktedir. Dahası, arkada genellikle derin düğme tafting bulunur. Bazı modellerde koltuk minderleri de püsküllüdür. Kumaş döşemeyi de görseniz de, genellikle deri olarak gelirler.

Chesterfield kanepe tamamen resmi bir tarzdır. 17. yüzyılın sonlarına ve İngiltere’deki Chesterfield Kontu’na kadar uzanır. Bu tarz, daha erkeksi alanlarda iyi çalışır, ancak herhangi bir zarif oturma odasının merkezinde yer alacaktır.

4. Smokin Kanepe

Bir smokin kanepe, Chesterfield’a benzer özelliklere sahiptir, çünkü kolların sırt ile aynı yükseklikte olması, genellikle aynı derin düğme taftingini sunar. Bununla birlikte, smokin kanepe, düz kolları ve düz bir tepesi ile çok daha şık bir tasarımdır.

Kanepe, Art Deco hareketinin tüm hızıyla devam ettiği 1920’lere kadar uzanıyor. Smokin kanepe özellikle modern tarz için uygundur. Yastık eklemek istiyorsanız, bu temiz çizgileri korumak için geometrik bir profil sunan yuvarlanma yastıkları arayın.

5. Camelback Kanepe

Camelback kanepe, başka bir belirgin siluet sağlar. Kolların arkaya benzer yükseklikte olduğu yukarıdaki iki stille aynı temel çerçeve ile başlar. Bununla birlikte, sırtın üst kısmında belirgin bir kambur bulunur – deve sırtı. Kollar ayrı veya deve sırtının bir parçası olabilir.

Kanepe 18. yüzyıla kadar uzanıyor ve Chippendale stüdyolarının bir ürünüydü. Bu nedenle, deve sırtlı bir kanepe genellikle süslü bir mobilya parçasıdır. Çağdaş tasarımları görürken, camelback kanepe daha eski dünya, resmi oturma odaları için en uygunudur.

6. Seksiyonel Kanepe

Seksiyonel kanepelere baktığınızda işlevselliğe odaklanmaya başlıyorsunuz. Diğer birçok stilden daha modernler çünkü 1950’lere dayanıyorlar. Bölümler genellikle modernliklerine hitap eden köşeli bir profile sahiptir. Kollar düz veya hafif yuvarlanabilir. Hem koltuk hem de sırt minderleri genellikle ayrılır.

Kesitler, mevcut en büyük kanepelerdir. Genellikle üç ila beş bölüm halinde gelirler. Yatma seçenekleri sunan versiyonlarınız olduğu gibi, yataklı bile olabilen versiyonlarınız var. Üreticiler bunları hem U şeklinde hem de L şeklinde sunar. Seksiyonel bir kanepe genellikle oturma odasındaki koltukların çoğunu oluşturur, bu nedenle dekor nedenleriyle dikkat çekici döşemeyi seçmek istersiniz.