"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş için yanlış araç: Bir Ducati Scrambler hikayesi

İş için yanlış araç: Bir Ducati Scrambler hikayesi

İş için yanlış araç: Bir Ducati Scrambler hikayesi kurye banabingo Patikaya girdikten hemen sonra oldukça büyük bir kayalık tepe tırmanışı ile karşılaştık. Fcommon defa bu küçük Scrambler domuzunun mandalları üzerinde ayağa kalkmak zorunda kaldım ve hemen her şey yanlış geldi. Her yerde zıplıyordum, kurye banabingo taşlar her yerde uçuşuyordu ve AirBnB’mizin garajında ​​sahip olduğum mükemmel derecede iyi KTM 350’yi düşündüm.

Bindiğim Ducati Scrambler’ın el koruması yoktu. Duygusal bir arka fren. Kaydırma plakası yok. Yerden yaklaşık dört inç asılı bir yağ filtresi. Ve lastikleri zar zor “topuz” olarak değerlendirirdim. Ben ne yapıyordum ki? Aynı şeyi merak ediyor olabilirsiniz. Açıklamama izin ver.

RevZilla ilk kez Get On’a ev sahipliği yaptı! Temmuz ayında Güney Dakota’da Macera Festivali. Bu, biniciliğe odaklanan bir ralliydi ve burada RevZilla’daki çoğumuzun çok uzun zamandır istediği bir şeydi. Ve bir ADV bisikletim olmasa da RevZilla’nın ilk ADV Fest’ini kesinlikle kaçırmayacaktım. Böylece KTM 350 EXC’mi yükledim ve etkinlik için yaklaşık 26 saat Güney Dakota’ya taşıdım.

KTM 350 EXC hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, sokaklarda yasal bir arazi motosikletidir ve arazide ve arazide sürüş için çok yetenekli bir makinedir. Aslında, aslında biraz fazla yetenekliydi ve kendimi Ducati Scrambler’da bulmamın ana nedeni buydu.

İş için yanlış araç Bir Ducati Scrambler hikayesi
İş için yanlış araç Bir Ducati Scrambler hikayesi

Sturgis sadece Harley’ler için değil

Sturgis’e geldiğim ilk gün olağan şüpheliler Jeff , Liz ve Spurgeon ile karşılaştım . Hazırlandık ve henüz sürülmemiş bazı parkurları sürmek için yola çıktık, böylece onları inceleyebilir ve etkinliğe kaydolan diğer binicilerle paylaşmak üzere bazı bilgiler getirebildik. Bu yolculuk sırasında, 350’nin iş için gereğinden fazla kalifiye olduğunu hemen anladım.

Spurgeon sırf bu fotoğrafı çekmek için bu tepeye çıktı. joeyOna yapmamasını arabalı kurye söyledim ama ısrar etti. Süslü yeni kamerasına sahip yeni telefonuna yeni kavuştu ve ben de bunun faydasını gördüm. Spurgeon’ın benim sürüş yeteneklerime olan güvenini görmüyorsun. Yüzü, bu geçişlerden birinde ön lastiğimden yaklaşık bir adım uzaktaydı. Spurgeon Dunbar’ın fotoğrafı.

Parkurlar sıkıcı değildi. Manzara kesinlikle güzeldi, ancak yollar genişti ve daha büyük ADV bisikletlerine yönelikti, çünkü bunun bir ADV etkinliği olduğunu düşünmeleri gerekiyordu. Bu arada, tek parça, dik yokuş tırmanışları ve diğer sıkı şeyler için daha uygun hafif bir enduro bisiklet üzerindeydim. Sürüşe renk katmak için her kayadan, kütükten atlamaya veya görünen her şeyin üzerinden atlamaya çalışıyordum.

“Pekala Brandon,” diye yorumladı Spurgeon, “bıçak dövüşüne silah getirdiğinizde olan budur.”

Ancak bir alternatif vardı. J&P Cycles’taki meslektaşımız Patrick , Sturgis’te yaşıyor ve bir dükkan dolusu motora sahip. Bir gün önce Ducati Scrambler’ını teklif etti, bu da en başından beri inanılmaz çekiciydi. Ama pek aşina olmadığım bir makineye atlayıp onu dövmeye başlamadan önce patikalarda biraz sürmenin en iyisi olacağını düşündüm. Artı, ben yaptım Sturgis için KTM 26 saat durduruyor. 

Yolları araştırdıktan sonra kampa geri döndük ve hemen Ducati Scrambler’ını alması için Patrick’e ulaştım. Ona binmek için biraz daha zorlu bir şeye ihtiyacım olduğunu söyledim ve o zaman kendimi neye buladığımı tam olarak bilmiyordum. Sanırım Spurgeon muhtemelen benden daha iyi bir fikre sahipti ve eminim ki bu yollar için büyük bir handikap almak üzere olduğumu bilerek içten içe gülüyordu. O en kötüsü.

İş için yanlış alet (ben değil, bisiklet…)

Ertesi sabah, Spurgeon ve ben bisikleti almak için Patrick’le buluştuk. Dürüst olmak gerekirse, biraz gergindim. Bu, daha önce hiç kullanmadığım bir bisikletti ve uzun bir arazi sürüşü gününde onu almak üzereydim. Bisikletin el koruması yoktu. Neredeyse hiç arka fren yok (patates püresi gibi geldi). Kaydırma plakası yok. Yerden yaklaşık dört inç asılı korumasız bir yağ filtresi. Ve son olarak, sürüş pozisyonu. Asfaltta rahat olsa da, bütün gün mandalların üzerinde durmak için en iyi sürüş pozisyonu değildi.