20. Yüzyıl ve Ötesinin 11 İkonik Mobilya Tasarımcısı

20. Yüzyıl ve Ötesinin 11 İkonik Mobilya Tasarımcısı

20. Yüzyıl ve Ötesinin 11 İkonik Mobilya Tasarımcısı 20. yüzyıl boyunca mobilya, Sandalye Modelleri Fiyatları pratik bir formdan daha fazlası oldu. Önde gelen birkaç tasarımcının dikkatli ve yaratıcı bakış açısıyla mobilyalar, mimari fikirlerden ilham alacak ve bir sanat formuna dönüşecek şekilde şekillenecekti. Kültür Gezisi, zamanları boyunca yalnızca cesur kreasyonlara öncülük etmekle kalmayıp aynı zamanda bir dönemi ve ötesini tanımlayan ikonik stiller geliştiren önde gelen tasarımcılara bir göz atıyor.

20. Yüzyıl ve Ötesinin 11 İkonik Mobilya Tasarımcısı
20. Yüzyıl ve Ötesinin 11 İkonik Mobilya Tasarımcısı

Charles Rennie Mackintosh (1868-1928)

İskoç tasarımcı Charles Rennie Mackintosh , Modernist Hareket’ten önceki en büyük sanatçılardan biriydi. Glasgow Sanat Okulu’nun en yetkili savunucularından biri olarak kabul edilir . Mackintosh’un kreasyonları, cesur süslemeler veya desenler kullanmaktan ziyade daha basit tarzlarıyla bilinir. Ayrıca tasarımın pratik tarafını, esas olarak Art Nouveau ve Asya sanatından esinlenen sanatsal unsurlarla dengeleme eğilimindeydi. Kombinasyon, Avrupalı ​​tasarımcılar arasında örnek bir figür olarak statüsünü mühürleyecekti.

Frank Lloyd Wright (1867-1959)

Wisconsin’de doğan Frank Lloyd Wright , mimarlık alanında kariyer yapmak için ilham aldı ve 20 yaşında , tasarım alanındaki öncülerle çalışmak için Chicago’ya taşındı . Yaklaşık on yıldır birlikte çalıştığı Adler ve Sullivan ile iş buldu. 1893’te Chicago’da kendi işini kurdu ve mimaride organik tarzlara odaklanan yeni bir konseptin müjdesini vermeye başladı. Larkin Building ve Unity Temple gibi yenilikçi mimari projelerle tanınan Wright, Prairie School gibi banliyö projelerinin dışından ilham alan mobilya tasarımıyla da uğraştı. İç ve dış tasarımlarının birleşimi onu tarihin en ünlü Amerikan mimarlarından biri yaptı.

Le Corbusier (1887-1965)

Le Corbusier olarak da bilinen Charles-Édouard Jeanneret-Gris , Fransa’daki Unité d’Habitation gibi kentsel planlama projeleriyle ve Hindistan’ın Pencap ve Haryana eyaletlerinin başkenti olan Chandigarah’ı yeniden yapılandırmasıyla ünlü bir İsviçreli-Fransız mimar ve tasarımcıydı . Le Corbusier, mobilya tasarımı da dahil olmak üzere kariyeri boyunca yenilikçi mimari projelere katkıda bulunmaya devam etti. Charlotte Perriand ve Pierre Jeannerret ile ortaklaşa bir ortaklık yoluyla bir dizi şezlong da dahil olmak üzere göze çarpan bir koleksiyonla 1928’de kendi mobilya tasarım şirketini kurdu.

Marcel Breuer (1902-1981)

Marcel Breuer , Bauhaus’tan (Almanya’da saygın bir sanat okulu) mezun olduktan sonra , 1937’de ABD’ye taşınmadan önce Berlin’de çalışmaya başladı; en sonunda 1946’da kendi muayenehanesini açtı . Ona tanınan Rus ressam Wassily Kandinsky’nin adını taşıyan Wassily Sandalyesi oldu . Zamanın daha geleneksel ağır mobilya tasarımlarından temiz bir kopuş olan Wassily Sandalye’nin hafif çerçevesi, daha çok bisikletler için kullanılan pürüzsüz boru şeklindeki çelikten ilham aldı, nihayetinde Bauhaus köklerini somutlaştıran ileri görüşlü bir stil.

Charlotte Perriand (1903-1999)

İlk başta Le Corbusier’e yardım etmesi reddedilmiş olsa da, Charlotte Perriand’ın azmi ona, Grand Confort gibi göze çarpan parçalarla Corbusier’in sandalye koleksiyonunu geliştirmede etkili bir ortak olduğu mobilya tasarım stüdyosunda hak ettiği bir yeri kazandıracaktı. Fransız tasarımcı ve mimar, 1937’de Corbusier’in atölyesinden ayrıldıktan sonra, pratiğine çeşitli malzemeler uygulayarak tasarımlarını dikkatli bir estetikle geliştirmeye devam edecekti.

Charles ve Ray Eames (Charles, 1907-1978 ve Ray, 1912-1988)

Charles ve Ray Eames , 1950’lerin başından 1970’lere kadar ABD’deki mobilya tasarımı sahnesine hakim oldular ve en çok Eames Lounge ve Osmanlı sandalyeleri ile tanınırlar. İkili fotoğraf, film ve diğer mimari girişimler gibi diğer sanatsal projelere de dahil olsa da, güç çifti ABD’de modern eserler yaratmaya yaptıkları önemli katkılarla ünlüdür. Charles ve Ray Eames’in mobilya tasarımı, zamanları boyunca diğer önde gelen tasarımcılar için ilham kaynağı olacaktır.

Vico Magistretti (1920-2006)

Mimar Ernesto Nathan Rogers’dan ilham alan Vico Magistretti , tasarım kariyerine Milano şehrinde kentsel projeler geliştirerek başladı . 1950’lerde endüstriyel tasarımdan mobilyaya geçiş yaptı ve çok sayıda mobilya firmasıyla ortaklık kurarak kariyerini geliştirdi. Magistretti, çalışmaları için iki Altın Pusula Ödülü ve Chartered Society of Industrial Artists & Designers’ın Altın Madalyası dahil olmak üzere övgüler aldığı için 20. yüzyılın ortalarında önde gelen İtalyan mobilya tasarımcılarından biri olarak kabul ediliyor. Çalışmalarından bir seçki de New York’taki MoMA’da sergileniyor .

Arne Jacobson (1902-1971)

Danimarkalı mimar ve tasarımcı Arne Jacobson , yıllar boyunca diğer tasarım trendlerine uygun görünen ikonik yumurta şeklindeki sandalyesiyle tanınır. Eameses tarafından kullanılan tasarım ve malzemelerden ilham alan Jacobson, 1950’lerde mimarlık dünyasından mobilya tasarımına geçmeye başladı ve Yumurta Sandalye gibi dikkate değer parçalarının teste dayanacağı çeşitli şık ve hafif sandalyeler sundu. zaman. İskandinav tasarımına derin bir katkıda bulunan olarak kabul edilmektedir.

Philippe Starck (1949)

Ünlü Fransız tasarımcı ve mimar Philippe Starck , inanılmaz sayıda endüstriyel tasarımı ve ürünü ile tanınmaktadır. Şirketi Starck Product (veya Ubik) için toplu ürünler tasarladıktan sonra, portföyü mobilya, iç tasarım ve diğer tüketici ürün hatlarını içerecek şekilde genişledi. Ayrıca New York’taki Hotel Royalton, Tokyo’daki Asahi Beer Hall ve Bilbao’daki Alhondiga mekanı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Japonya, Fransa ve ABD’de binalar geliştirmeye devam etti . Starck’ın çalışmaları dünya çapında bir dizi sanat ve tasarım müzesinde sergilendi.

Floransa Knoll Bassett (1917)

Bassett , Walter Gropius ve Marcel Breuer gibi ünlü mimarların rehberliğinde çalışarak , mobilya tasarımı işine, mimarlıkta kayda değer yılların deneyimiyle girdi. New York’a taşınıp kocası Hans Knoll ile tanıştığında mobilya işine girmeye karar verdi. Mimari geçmişini kullanarak, mekan kullanımı ve modern dokunuşları şirketin mobilya koleksiyonuna uyguladı. Hans Knoll vefat edecek olsa da, Bassett şirketi ve günlük çalışmalarını yönetmeye devam etti ve 1950’lerden 1960’lara kadar popüler ve ikonik mobilyalara öncülük eden lider bir şirket olarak başarısını mühürledi.